Skip to content Skip to footer

Zakup kolekcji eksponatów japońskich

Logo MKiDN
MKiDN

Dotacja MKiDN

Zakup kolekcji eksponatów japońskich w celu rozbudowy zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (Program MKiDN 2018 Kolekcje muzealne) oraz Województwa Podkarpackiego.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie wzbogaciło się o cenną kolekcję sztuki i broni japońskiej liczącą 42 eksponaty z okresu Edo (1600-1868), Meiji (1868-1912) i XX wieku. Są to wyroby z brązu, ceramika, laka, drzeworyty, ilustrowane książki, lalki, stroje, militaria oraz zbroja samurajska. Eksponaty te powiększą istniejące zbiory orientalne, które już od kilku lat Muzeum systematycznie gromadzi. Zbiór ten został wydzielony i jest on indywidualnie opracowywany. Już od wieków odmienność stylistyczna Japonii, subtelność, egzotyka, doskonałość techniczna budziły zachwyt i podziw. W ostatnich latach placówka prezentowała trzy wystawy o kulturze Orientu, ostatnią w 2016 r. pt. „Broń i sztuka Japonii”. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem zwiedzających, przyciągając do sal muzealnych kilkanaście tysięcy osób.

W skład zakupionej kolekcji wchodzi bardzo cenna zbroja z okresu wczesnego Edo z herbem rodowym – należąca niegdyś do jednej z najmożniejszych rodzin samurajskich w Japonii wraz ze skrzynią do jej przechowywania. Przykłady różnych militariów prezentujących rozmaitość broni japońskiej m.in. sieczna broń – miecze typu katana, wakizashi; ręczna broń miotająca – łuk; wachlarz bojowy; „buzdygan” tessen. Drzeworyty ukiyo-e (“obraz świata, który przemija”) na papierze przedstawiają motywy odnoszące się do kultury mieszczańskiej: aktorów czyli postacie ze sztuk teatralnych, bądź wojowników – postacie z literatury poświęconej wydarzeniom historycznym. Wśród drzeworytów znajdują się prace Utagawy Yoshitory czy Utagawy Yoshiiku. Dopełnieniem tej prezentacji japońskiego drzeworytu jest kilka książek, drukowanych tradycyjnie metodą drzeworytu, zawierających zgodnie z japońskim zwyczajem teksty, ilustracje czarno-białe lub barwne. Kilka przykładów strojów ukazuje japońskie tkaniny, są to części ubioru męskiego: kamizele kataginu i spodnie hakama tworzące zestaw kamishimo, opatrzone herbami rodzinnym. Reprezentacje strojów i bogato zdobionych tkanin widzimy też w strojach tak charakterystycznych dla Japonii lalek: gejszy i samuraja. W tej kolekcji znajdują się sprzęty: sepecik, lampion, szkatułki i pojemniki na jedzenie wykonane z drewna, pokryte laką i zdobione w charakterystyczny sposób prezentują nie tylko przedmioty związane z konkretnym kręgiem kulturowym, lecz uwypuklają też obecność tego tak ważnego dla kultury japońskiego materiału. Ceramikę japońską reprezentują dużych rozmiarów dziewiętnastowieczne wielobarwne talerze z porcelany. Kilka wyrobów z brązu – w tym odmienne w kształcie, ciekawe wschodnie zwierciadło – to ilustracja japońskich potrzeb i możliwości w zakresie wyrobów metalowych.

Niniejszy zbiór obrazuje w kilku kategoriach rodzaj i walory sztuki japońskiej, dając wyobrażenie o jej jakości, subtelności i rozmaitości.

Zakup kolekcji japoników pomoże rozbudować, ale przede wszystkim urozmaicić zbiór Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Inwestycja ta otworzy drogę do utworzenia w przyszłości zupełnie nowej wystawy stałej „W Kraju Kwitnącej Wiśni. Sztuka i broń Japonii”, na której prezentowane będą nowo zakupione eksponaty.Zakup kolekcji eksponatów japońskich był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych. Kolekcja kosztowała 135 864,00 zł, z czego MKiDN dofinansowało zakup w wysokości 50 830,00 zł.

Opracowanie tekstu: Muzeum Podkarpackie w Krośnie

INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Logo województwa Podkarpackiego

Konto Muzeum Podkarpackiego w Krosnie Bank Pekao SA 14 1240 2311 1111 0010 9647 7149

Muzeum Podkarpackie w Krośnie © 2023. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Skip to content