Skip to content Skip to footer

Pokazy archiwalnych filmów historycznych

 ze zbiorów przekazanych Muzeum przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji.

Groby Katynia

Opis:

film opracowany przez Stanisława Lipińskiego i wyprodukowany przez Polskie Stowarzyszenie Byłych Sowieckich Więźniów Politycznych (Polish Association of Former Soviet Political Prisoners) został w całości zmontowany z archiwalnych nagrań filmowych przedstawiających pierwszą, niemiecką ekshumację w Katyniu komisji Gerharda Butza oraz ekshumację sowiecką Komisji Burdenki.

Czas trwania:

25 minut

Uwagi:

Film bez ścieżki dźwiękowej

Powstanie Warszawskie

Opis:

film w całości zmontowany został z nagrań archiwalnych wykonanych podczas powstania warszawskiego przez operatorów filmowych Armii Krajowej oraz z konspiracyjnych czołówek filmowych i nie zawiera informacji o jego autorach ani producencie.

Czas trwania:

35 minut

Uwagi:

Film w języku polskim.

IV rozbiór Polski

Tytuł angielski:

It Began on the Vistula – Zaczęło się nad Wisłą)

Opis:

film w reżyserii Janusza Piekałkiewicza, przedstawia losy Polski od września 1939 roku do upadku powstania warszawskiego. Wyprodukowany został przy współpracy z Imperial War Museum w Londynie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Sekcja w Paryżu. Wykorzystano w nim materiały znajdujące się w archiwach zagranicznych.

Czas trwania:

76 minut

Uwagi:

Film w języku polskim.

Opowieść o mieście

Opis:

Film został wyprodukowany przez Polish Film Unit in Great Britain. Prezentuje on historię Warszawy podczas drugiej wojny światowej, od września 1939 roku do upadku powstania warszawskiego. Kończy się on ujęciami przedwojennej stolicy Polski.

Czas trwania:

10 minut

Uwagi:

Film w języku angielskim

This is Poland (Oto Polska)

Opis:

film ukończony w październiku 1940 roku, zrealizowany został przez Eugeniusza Cękalskiego, jednego z wybitnych twórców polskiego kina. Do jego produkcji wykorzystano kroniki wojenne, fragmenty przedwojennych filmów polskich, alianckie materiały spod Narwiku, kroniki z Francji i materiały przedstawiające udział polskich żołnierzy w bitwie o Anglię. Film składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje obraz Polski przedwojennej – sielski pejzaż, folklor, bogatą kulturę, rozwijający się przemysł i port w Gdyni. Druga przedstawia agresję niemiecką oraz walkę żołnierzy polskich na różnych frontach.

Czas trwania:

20 minut

Uwagi:

Film w języku angielskim

Polski Magazyn nr 3

Opis:

Film został wyprodukowany przez Dział Filmowy Informacji i Dokumentacji oraz Concanen Films. Poświęcony jest generałowi Władysławowi Sikorskiemu oraz Armii Polskiej w Szkocji. Możemy zobaczyć w nim przegląd wojsk polskich dokonywany przez generała, a także jego spotkanie z królem Jerzym VI oraz Edvardem Benešem. Większa część filmu została poświęcona uroczystości przyznania Władysławowi Sikorskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Saint Andrews.

Czas trwania:

10 minut

Uwagi:

Film w języku polskim.

To jest ważne

INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Logo województwa Podkarpackiego

Konto Muzeum Podkarpackiego w Krosnie Bank Pekao SA 14 1240 2311 1111 0010 9647 7149

Muzeum Podkarpackie w Krośnie © 2023. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Skip to content