Fryderyk Chopin Jakiego (Nie) Znacie

Muzeum Podkarpackie oraz Kronieńskie Towarzystwo Muzyczne zapraszają na Koncertową lekcję muzyki na żywo w wykonaniu Michała Babiarza „Fryderyk Chopin Jakiego (Nie) Znacie”

Fryderyk Chopin:

Preludium e-moll op. 28 nr 4

– Preludium Des-dur op. 28 nr 15 „Deszczowe“

– Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna“

– Etiuda Ges-dur op. 10 nr 5

– Mazurki op. 41:

1. e-moll

2. H-dur

3. As-dur

4. cis-moll

– Scherzo b-moll op. 31

Wstęp 5 zł

MICHAŁ BABIARZ

Michał Babiarz urodził się w 2000 roku w Jaśle. Obecnie jest studentem wrocławskiej akademii muzycznej w klasie prof. Pawła Zawadzkiego i dra Tomasza Maruta.

Michał jest laureatem ponad 50 konkursów pianistycznych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Turznie, San Dona di Piane International Piano Competition, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie, Orbetello International Piano Competition, Citta di Palmanova International Music Competition, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Jana Hoffmana w Krakowie, Warszawski Konkurs Pianistyczny, Ogólnopolski Turniej Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, Cadenza Contest, Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Chopin pod Wawelem” czy Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie.

Młody artysta zrealizował kilkanaście projektów muzycznych, m.in. ogólnopolski projekt „Fryderyk Chopin Jakiego (Nie) Znacie” czy „Muzyczny Pociąg do Krynicy”.

Swoje umiejętności doskonalił na lekcjach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pianistów i pedagogów, takich jak: Stefan Wojtas, Andrzej Jasiński, Lidia Grychtołówna, Eugen Indjic, Vadim Rudenko, Regina Chernychko.

Szczególnie ważną częścią repertuaru Michała, która została wielokrotnie doceniona przez międzynarodowe jury polskich oraz zagranicznych konkursów jest awangardowa muzyka współczesna, którą młody pianista, z pasją i wielkim zaangażowaniem, wykonuje oraz komponuje. Jest laureatem pierwszych nagród w następujących konkursach: Ogólnopolski Płocki Konkurs Muzyki Współczesnej, Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w Krakowie.

Kolejną pasją Michała Babiarza, która otworzyła mu drogę do kolejnych, ważnych sukcesów muzycznych jest kompozycja. Jego sonorystyczne kompozycje zostały uhonorowane I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim UFM w Warszawie oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Srebrna Szybka” w Krakowie.

W 2021 roku Michał Babiarz, wspólnie z pianistką Gabrielą Ross rozpoczął działalność artystyczną w zakresie gry w duecie fortepianowym. Duet, prowadzony przez dra hab. Michała Dziada, został uhonorowany III nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w 2021 roku oraz I nagrodą w „Citta di Palmanova International Music Competition” w 2022 roku.

Michał jest laureatem wielu stypendiów artystycznych, takich jak: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla uczniów szkół artystycznych, Stypendium ufundowane przez Dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, dwukrotne Stypendium Artystyczne Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza- wybitnego jaślanina, kompozytora i muzyka jazzowego, autora muzyki do wielu słynnych filmów XX wieku.