Skip to content Skip to footer

Secesyjna kamienica

Pałac Biskupi wkomponowany jest w znacznie młodszą zabudowę. Jego najbliższym sąsiadem jest budynek wzniesiony w latach 1908-1909. Miał on służyć mieszczanom w ich społecznym, kulturalnym i ekonomicznym rozwoju, przez lata będąc centrum życia publicznego i twórczego dla najznakomitszych krośnieńskich rodzin. Stanowił swoistą wizytówkę pracy i działalności tutejszych rzemieślników i związany był przez dziesięciolecia z Cechem Wielkim Zbiorowym Rzemieślników Chrześcijan, a później z Cechem Rzemiosł Różnych. 

Klikając w logo możesz przejść na stronę Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie

Logo "Cech Rzemiosł Różnych"

W jego wnętrzu znajduje się największa niegdyś sala widowiskowa w Krośnie, w której organizowano przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy, bale charytatywne. Dziś jego piwnice kryją część pradziejową wystawy archeologicznej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, a na parterze i piętrach znajdują się między innymi magazyny studyjne Działu Artystycznego oraz Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby.

O galicyjskiej przeszłości budynku TM „Zgoda” z przełomu wieków przypominają nam jego bogata ornamentyka secesyjna, kartusz z herbem Krosna, umieszczony nad wąskim ryzalitem wejścia, a pomiędzy oknami – godła Polski i Litwy – Orzeł w koronie i Pogoń. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku wieloletnim prezesem Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda” był doktor Dionizy Mazurkiewicz, zacna postać w historii naszego miasta, która łączy „Zgodę” z kolejnym budynkiem Muzeum Podkarpackiego – Domem Mazurkiewiczów.

INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Logo województwa Podkarpackiego

Konto Muzeum Podkarpackiego w Krosnie Bank Pekao SA 14 1240 2311 1111 0010 9647 7149

Muzeum Podkarpackie w Krośnie © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Skip to content