Skip to content Skip to footer

Zapowiedź pokazu filmów archiwalnych – „Film This is Poland (Oto Polska)” oraz „Polski Magazyn nr 3”

W najbliższy wtorek, 21 grudnia 2021 roku o godzinie 18.00, odbędzie się pokaz filmów, które przekazane zostały w darze przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji. W Kamienicy „Zgoda” wyświetlone zostaną filmy: „Film This is Poland (Oto Polska)” oraz „Polski Magazyn nr 3”.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp 5 zł.

Film This is Poland (Oto Polska), ukończony w październiku 1940 roku, zrealizowany został przez Eugeniusza Cękalskiego, jednego z wybitnych twórców polskiego kina. Do jego produkcji wykorzystano kroniki wojenne, fragmenty przedwojennych filmów polskich, alianckie materiały spod Narwiku, kroniki z Francji i materiały przedstawiające udział polskich żołnierzy w bitwie o Anglię. Film składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje obraz Polski przedwojennej – sielski pejzaż, folklor, bogatą kulturę, rozwijający się przemysł i port w Gdyni. Druga przedstawia agresję niemiecką oraz walkę żołnierzy polskich na różnych frontach.

Polski Magazyn nr 3 został wyprodukowany przez Dział Filmowy Informacji i Dokumentacji oraz Concanen Films. Poświęcony jest generałowi Władysławowi Sikorskiemu oraz Armii Polskiej w Szkocji. Możemy zobaczyć na nim przegląd wojsk polskich dokonywany przez generała, a także jego spotkanie z królem Jerzym VI oraz Edvardem Benešem. Większa część filmu została poświęcona uroczystości przyznania Władysławowi Sikorskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Saint Andrews.

INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Logo województwa Podkarpackiego

Konto Muzeum Podkarpackiego w Krosnie Bank Pekao SA 14 1240 2311 1111 0010 9647 7149

Muzeum Podkarpackie w Krośnie © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Skip to content