Skip to content Skip to footer

Zapowiedź pokazu filmów archiwalnych – „Film This is Poland (Oto Polska)” oraz „Polski Magazyn nr 3”

W najbliższy wtorek, 21 grudnia 2021 roku o godzinie 18.00, odbędzie się pokaz filmów, które przekazane zostały w darze przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji. W Kamienicy „Zgoda” wyświetlone zostaną filmy: „Film This is Poland (Oto Polska)” oraz „Polski Magazyn nr 3”.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp 5 zł.

Film This is Poland (Oto Polska), ukończony w październiku 1940 roku, zrealizowany został przez Eugeniusza Cękalskiego, jednego z wybitnych twórców polskiego kina. Do jego produkcji wykorzystano kroniki wojenne, fragmenty przedwojennych filmów polskich, alianckie materiały spod Narwiku, kroniki z Francji i materiały przedstawiające udział polskich żołnierzy w bitwie o Anglię. Film składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje obraz Polski przedwojennej – sielski pejzaż, folklor, bogatą kulturę, rozwijający się przemysł i port w Gdyni. Druga przedstawia agresję niemiecką oraz walkę żołnierzy polskich na różnych frontach.

Polski Magazyn nr 3 został wyprodukowany przez Dział Filmowy Informacji i Dokumentacji oraz Concanen Films. Poświęcony jest generałowi Władysławowi Sikorskiemu oraz Armii Polskiej w Szkocji. Możemy zobaczyć na nim przegląd wojsk polskich dokonywany przez generała, a także jego spotkanie z królem Jerzym VI oraz Edvardem Benešem. Większa część filmu została poświęcona uroczystości przyznania Władysławowi Sikorskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Saint Andrews.

Konto Muzeum Podkarpackiego w Krosnie Bank Pekao SA 14 1240 2311 1111 0010 9647 7149

Muzeum Podkarpackie w Krośnie © 2023. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Skip to content