Wystawa przedstawia historię Królewskiego Miasta Krosna od zaborów po współczesność.
W pierwszej części prezentowane są prace malarskie, które uzupełnione cennymi zabytkami i fotografiami tworzą portret XIX-wiecznego prowincjonalnego, galicyjskiego miasteczka i jego mieszkańców, stawiających czoło niepokojom przełomu wieków, obu wojnom światowym i systemom totalitarnym. Wyjątkowo cenne uzupełnienie ekspozycji stanowi fortepian z 1862 roku, pochodzący z paryskiej manufaktury rodziny Pleyelów. Ich instrumenty spełniały wysokie wymagania Fryderyka Chopina, wielokrotnie wygrywały międzynarodowe wystawy przemysłowe, podobnie jak model znajdujący się w Muzeum. Jest on jednym z najstarszych reliktów epoki chopinowskiej w Polsce, oryginalnym i w pełni sprawnym fortepianem kameralnym tej klasy.
Pierwsza część wystawy skupia się na klimacie epoki romantyzmu, w który wprowadza nas malarstwo portretowe i wedutowe. Liczne przykłady fotografii, rycin i innych muzealiów dokumentują funkcjonowanie środowiska mieszczańskiego i ziemiańskiego w czasach autonomii galicyjskiej i Drugiej Rzeczypospolitej. Podkreślono również wątki patriotyczno-niepodległościowe świadczące o udziale mieszkańców regionu w walkach o wolność Ojczyzny w czasach napoleońskich, w okresie Wiosny Ludów, powstania styczniowego i w latach 1914-1921, włącznie z obroną Lwowa i wojną polsko-bolszewicką. Treść tę dokumentuje biżuteria patriotyczna, przedmioty pamiątkowe, dokumenty, fotografie oraz broń biała i palna.
W części poświęconej drugiej wojnie światowej na tle bogatego pokazu militariów wyeksponowano kampanię wrześniową, konspirację niepodległościową, ZWZ-AK, martyrologię, a dla okresu powojennego działalność podziemia antykomunistycznego. Gratkę dla pasjonatów stanowi zgromadzony zbiór krótkiej i długiej broni palnej. Oprócz bogatej kolekcji broni produkcji zagranicznej, zaprezentowane zostały przykłady polskiej myśli technicznej z pistoletami ViS wz. 35 na czele.
Wystawę zamyka kolekcja zdjęć, grafik i druków z ostatnich lat życia Krosna. Zaakcentowano wybraną faktografię z życia społeczno-politycznego i kulturalnego oraz podkreślono ważne wydarzenia – zryw solidarnościowy (1980-1981), początek trzeciej niepodległości (1989-1990) i pobyt papieża Jana Pawła II na ziemi krośnieńskiej (1997).
Dział Historyczny gromadzi zabytki o charakterze regionalnym, ale nie brakuje tu odniesień ogólnopolskich oraz eksponatów nawiązujących do kultury materialnej Europy. W zbiorach znajdują się ciekawe przykłady militariów, numizmaty, dokumenty, zabytki sfragistyczne i falerystyczne. Znajdziemy tu monety polskie i zagraniczne nawet z XV wieku. Wśród najstarszych militariów na uwagę zasługują półtoraręczny miecz z XIII wieku oraz napierśniki husarskie z XVII wieku. Szczególnie interesująca jest bogata kolekcja kart pocztowych z przełomu wieków, czy biżuterii patriotycznej z okresu powstania styczniowego. Ogromne znaczenie ma kolekcja dokumentów królewskich dotyczących miasta z okresu od XIV do XVIII wieku. Wystawa „Z dziejów Krosna i regionu” prezentuje historię miasta czasów jego założenia, przez okres galicyjski, obie wojny światowe, aż po ostatnie dekady z życia Krosna. Uzupełniona jest wyśmienitym malarstwem portretowym, widokami miasta i licznymi fotografiami.
CZAPKA żołnierza piechoty LWOWSKIEJ GWARDII NARODOWEJ
CZAPKA żołnierza piechoty LWOWSKIEJ GWARDII NARODOWEJ
Organizujące się wiosną 1848 r. jej oddziały miały charakter obywatelskiej straży porządkowej pod kontrolą rządu wiedeńskiego. Polacy, licząc na wybuch powstania, wzorem Lwowa tworzyli Gwardię w wielu miejscowościach, gdzie młodzież pozaciągała konfederatki na głowę i musztrowała się. Kształt nakrycia głowy Gwardii Narodowej stanowił kontynuację tradycji czapek z powstania listopadowego.
CZAPKA żołnierza piechoty LWOWSKIEJ GWARDII NARODOWEJ, Cesarstwo Austriackie, Lwów; 1848 r., nr inw. MOK-H-2043