VALERII FRANCHUK. KROŚNIEŃSKIE INSPIRACJE

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od 27 września do 27 listopada 2022 roku prezentuje wyjątkową wystawę czasową prac Valeriego Franchuka, uznanego artysty malarza, grafika i rzeźbiarza pochodzącego z Ukrainy. Ekspozycja ta jest okazją do zapoznania się ze swoistym wycinkiem bogatego dorobku artysty i jego obrazami, dla powstania których inspiracją było  Krosno i jego okolice oraz natura. Wszystkie prezentowane na wystawie obrazy oraz grafika wykonane zostały przez twórcę w czasie pobytu w naszym mieście w 2022 roku.

Valerii Franchuk urodził się w 1950 roku we wsi Zeleny (obwód chmielnicki na Ukrainie), jego matka Maria z domu Kobylańska była Polką. W 1980 roku zamieszkał w Kijowie. W 1986 roku ukończył Kijowski Instytut Sztuki na wydziale grafiki. W jego twórczości dominują głównie obrazy wykonane techniką olejną na płótnie lub kartonie przy pomocy szpachli, a także grafika. Tematyka jaką podejmuje to: pejzaż, architektura, martwa natura oraz problematyka Wielkiego Głodu na Ukrainie (1932-1933). Ta ostatnia przestrzeń artystycznego wyrazu, w której artysta bazuje na wspomnieniach rodzinnych, głównie swojej matki, która przeżyła okres Wielkiego Głodu, przyniosła artyście szczególne uznanie w Ukrainie oraz szereg nagród i odznaczeń. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany m.in. Orderem Świętego Michała (2008), Orderem Zasługi III stopnia (2008), Nagrodą Narodową Ukrainy im. Tarasa Szewczenki (2008), otrzymał też status artysty narodowego Ukrainy (2015). Jego prace prezentowane były na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w Ukrainie, również w Polsce. Jest jednym z najbardziej docenianych ukraińskich artystów. Obrazy Franhzuka znajdują się w zbiorach m.in. Narodowego Muzeum Historii Ukrainy oraz Muzeum Wielkiego Głodu w Kijowie.

W marcu 2022 roku, w obliczu napaści rosyjskiej na Ukrainę, opuścił Kijów i wraz z najbliższą rodziną wyemigrował do Polski. Osiadł w Krośnie, gdzie mógł tworzyć w „Pracowni na piętrze” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Artysta prowadził również zajęcia w tutejszym Liceum Plastycznym i Szkole Muzycznej, a także brał udział w licznych imprezach kulturalnych odbywających się w mieście.

Na wystawie pokazujemy różne efekty twórczego doświadczenia rzeczywistości artysty poprzez malarskie prace prezentowane według kategorii tematycznych takich jak: architektura, pejzaż, kwiaty. Wielką zaletą jego obrazów jest ich nasycony koloryt. Franchuk umie doskonale zharmonizować prawdziwą burzę barw i sprawić, że różne zestawienia mają swój własny wyraz, obrazują określone emocje. Jego malarstwo rodzi się z autentycznej potrzeby wyrażania osobistegpo stosunku do otaczającego go świata w tej właśnie formie i materii. Prace te, oprócz walorów artystycznych, zawierają prawdziwe umiłowanie natury, szczery i bliski kontakt z przyrodą. Artysta pracuje intensywnie, dużo maluje, jego obrazy cieszą się ogromną popularnością i znajdują wielu nabywców, którzy doceniają ich walory artystyczne, estetyczne i dekoracyjne.

Kurator wystawy: Anna Guz

Współpraca: Apollinaria Franchuk

Współpraca, tłumaczenie i opracowanie graficzne: Julia Komornicka

Pomoc: Edward Frydrych, Dział Oświatowo-Promocyjny, Dział Administracyjno-Gospodarczy

Konto Muzeum Podkarpackiego w Krosnie Bank Pekao SA 14 1240 2311 1111 0010 9647 7149

Muzeum Podkarpackie w Krośnie © 2023. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.