Podkarpackie szkło artystyczne XX i XXI wieku

Muzeum Podkarpackie w Krośnie jest jedną z nielicznych placówek w Polsce gromadzących szkło współczesne. W zbiorach Działu Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego główne miejsce zajmują eksponaty pochodzące z XX i początku XXI wieku, wykonane w Krośnieńskich Hutach Szkła. W skład tej kolekcji wchodzą unikatowe wyroby artystyczne, dekoracyjne, dekoracyjno-użytkowe oraz szkło użytkowe w formie pojedynczych obiektów lub zestawów stołowych. Bardzo często są to dzieła unikatowe, wykonane w tylko jednym egzemplarzu. Kolekcję Muzeum Podkarpackiego w Krośnie uzupełniają obiekty pochodzące z prywatnych hut i pracowni szkła artystycznego z obszaru „Podkarpackiego Zagłębia Szklanego”. Do największych z nich należą: Józefina, Makora, Stylmark, Deco-Glass i Villa Glass Studio w Krośnie, a także Huta Szkła Gospodarczego Kama w Brzozowie, Huta Szkła Artystycznego J.D.M. Kazana w Dobieszynie, Zakłady Wytwarzania Szkła Gospodarczego w Rogach, Huta Szkła Artis w Szebniach, Sabina w Rymanowie, Marito w Iwoniczu, Galicjan oraz Inco-Veritas w Tarnowcu, Huta Szkła Justyna w Sanoku oraz Wytwórnia Szkła Artystycznego Polskie Szkło w Żarnowcu.

Na terenie Krosna i okolic funkcjonują także (lub funkcjonowały do niedawna) Pracownia Szkła Artystycznego Glass Studio Habrat, Pracownia Artystyczna Stanisława Mola oraz Galeria Autorska Oczy Szkła Jana Siedleckiego w Krośnie. W okolicznych miejscowościach znajdują się Pracownia Szkła Artystycznego Decor w Zręcinie założona przez Witolda Śliwińskiego, Pracownia Artystyczna Mateusza Maraja w Odrzykoniu, Bronisława Gieferta w Łężanach. Wybitni artyści-hutnicy pracujący w hutach Podkarpackiego Zagłębia Szklanego, łącząc tradycję z nowoczesnością, od ponad stu lat stanowią najważniejszy ośrodek szklarstwa w Polsce.

Szkło stołowe, dekoracyjne, artystyczneXX i XXI w.Share