Skip to content Skip to footer

Lampy naftowe

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od początku swojej działalności, czyli od 1954 roku, gromadzi eksponaty związane z historią oświetlenia, a także z górnictwem i przemysłem naftowym. W zbiorach Działu Historii Oświetlenia znajduje się obecnie około 3500 obiektów, reprezentujących wszystkie intencjonalne źródła światła, poczynając od lampki oliwnej, a na oświetleniu elektrycznym kończąc. Przez sześćdziesiąt sześć lat zgromadziliśmy bogaty zbiór obiektów, tworzących jedną z najcenniejszych kolekcji tego typu na świecie. O jej wysokiej randze decyduje głównie jakość eksponatów, ich duża wartość historyczna i unikatowe walory artystyczne. Spektrum kolekcji tworzą różnorodne lampy naftowe wykonane w stylistyce eklektycznej z lat 1855-1890. Wśród eksponatów ją tworzących dominują lampy naftowe z licznych wytwórni europejskich i amerykańskich. Reprezentują one kolejne etapy rozwoju oświetlenia naftowego, od rekonstrukcji pierwszej lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza, po różnorodne obiekty służące do oświetlania wnętrz mieszkalnych, publicznych i przemysłowych.

Liczną grupę stanowią również świeczniki, lampy olejne, gazowe, spirytusowe i elektryczne, a także urządzenia i narzędzia bezpośrednio związane z ogniem oraz szeroko pojętym oświetleniem. Uzupełnieniem kolekcji są zdjęcia i grafiki, materiały kartograficzne i archiwalne o tematyce naftowej, a także liczne pamiątki związane z Ignacym Łukasiewiczem, pionierem światowego przemysłu naftowego. Muzeum Podkarpackie, nazywane przez zwiedzających „muzeum lamp naftowych”, systematycznie powiększa swoją priorytetową kolekcję o nowe, cenne obiekty. W ostatniej dekadzie nasze zbiory wzbogaciły się o ponad czterysta niezwykle wartościowych eksponatów i archiwaliów.

W kolekcji znajdują się
Lampy naftowe eklektyczne2. połowa XIX wiekuLampy naftowe secesyjnePrzełom XIX/XX wiekuLampy naftowe Art décoPoczątek XX wiekuLampy elektryczne1. połowa XX wiekuShare

INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Logo województwa Podkarpackiego

Konto Muzeum Podkarpackiego w Krosnie Bank Pekao SA 14 1240 2311 1111 0010 9647 7149

Muzeum Podkarpackie w Krośnie © 2023. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Skip to content