Zapowiedź pokazu filmów archiwalnych – „Czwarty rozbiór Polski” oraz „Groby Katynia”

1 września mijają 82 lata od wybuchu II wojny światowej. W związku z tym Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na projekcję dwóch filmów archiwalnych przekazanych w darze przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji.

Film „Czwarty rozbiór Polski” (tytuł angielski: It Began on the Vistula – Zaczęło się nad Wisłą), w reżyserii Janusza Piekałkiewicza, przedstawia losy Polski od września 1939 roku do upadku powstania warszawskiego. Wyprodukowany został przy współpracy z Imperial War Museum w Londynie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Sekcja w Paryżu. Wykorzystano w nim materiały znajdujące się w archiwach zagranicznych.

Film „Groby Katynia” opracowany przez Stanisława Lipińskiego i wyprodukowany przez Polskie Stowarzyszenie Byłych Sowieckich Więźniów Politycznych (Polish Association of Former Soviet Political Prisoners) został w całości zmontowany z archiwalnych nagrań filmowych przedstawiających pierwszą, niemiecką ekshumację w Katyniu (Kozie Góry) oraz ekshumację sowiecką Komisji Burdenki. Film nie posiada ścieżki dźwiękowej.
Wstęp 5 zł.
Zapraszamy!