Narcyz Piórecki – Moje ogrody V

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od 15 września do 20 listopada 2022 roku prezentuje wyjątkową wystawę czasową zorganizowaną we współpracy z artystą malarzem Narcyzem Pióreckim. Ekspozycja ta jest okazją do zapoznania się ze swoistym wycinkiem bogatego dorobku artysty i jego obrazami, dla powstania których inspiracją była natura, jej życie i przemijanie, jej organiczna przestrzeń, wypełniona abstrakcyjnymi kształtami i liniami, kolorami, światłem i cieniem, bogactwem struktur i materii.

Narcyz Piórecki urodził się w Przemyślu w 1959 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jana Szancenbacha, gdzie uzyskał dyplom w 1986 roku. W latach 1984-1988 studiował u prof. Lilii Kulki i prof. Ryszarda Kwietnia w Pracowni Tkaniny Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki, pracuje na stanowisku profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2002 roku jest dyrektorem Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych. Oprócz malarstwa, rysunku i tkaniny, zajmuje się litografią, fotografią i projektowaniem ogrodów. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i ponad stu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych. Jest pomysłodawcą wielu inicjatyw artystycznych, jak warsztaty, wystawy czy plenery oraz organizatorem i kuratorem m.in. Międzynarodowego Pleneru Artystycznego Wiklina oraz Festiwalu Ogrodowego w bolestraszyckim Arboretum. Prowadzi Galerię Sztuki u Piotra Michałowskiego. Współpracuje z wieloma jednostkami artystycznymi w kraju i za granicą, jak np. z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie, Narodową Akademią Sztuki we Lwowie. Brał udział w rezydencji artystycznej: Résidence D΄Artistes Maison D΄Emma 2019 w Saint Mathieu de Tréviers (Francja). Był stypendystą Ministra Kultury Sztuki. Odznaczono go srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał również Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2019), Nagrodę Artystyczną im. Mariana Strońskiego – Wyróżnienie honorowe za zestaw prac malarskich z cyklu Mój Kalendarz ( 2017).

Artysta zazwyczaj pracuje w cyklach, rozważając intrygujący go temat w kilku pracach. W jego płótnach regularnie powraca wątek natury, jej fizjologii przestrzeni pulsującej życiem, naznaczonej powolnym rozkładem, utrwalonej w różnych porach roku. Jak sam mówi: „Główną inspiracją dla mojego malarstwa jest przestrzeń i przyroda, a ulubionym miejscem pracy jest las, ogród i oranżeria. Powstające w tych miejscach obrazy wypełnione są zsyntetyzowanymi do granic nierealności roślinami lub ich fragmentami zawieszonymi w iluzorycznej przestrzeni „drgającej” pod wpływem ciągle zmieniającego się świata”. Jego prace charakteryzują się specyficznie pojętym realizmem, będącym efektem wnikliwej obserwacji natury, detali z trzeciego planu, z reguły umykających uwadze w przeżywanej powszechnie codzienności. Kreatywnie kadruje rzeczywistość, maluje kolorami zaczerpniętymi z natury, stosuje szeroką skalę barw lub niekiedy posługuje się jednym kolorem opartym o relacje walorowe. Często używa farb wodnych: ekoliny i akrylu, wykorzystując ich właściwości przenikania, rozlewania się i półprzejrzystości.

Zgromadzone na wystawie dzieła powstały w latach 2011-2022 i znajdują się głównie w zbiorach prywatnych.
Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa wciągającą widza w przestrzeń zjawiskowych, urzekających obrazów artysty o niezwykłej osobowości.

Kurator wystawy: Anna Guz
Współpraca: Narcyz Piórecki
Opracowanie graficzne: Julia Komornicka
Pomoc: Edward Frydrych, Dział Oświatowo-Promocyjny, Dział Administracyjno-Gospodarczy