Skip to content Skip to footer

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

24 stycznia obchodziliśmy w Muzeum Podkarpackim w Krośnie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Krośnieńskie uroczystości rozpoczęły się wspólną modlitwą na cmentarzu żydowskim przy ul. Ks. Władysława Sarny. Pamięć krośnieńskich Żydów uczczono również w miejscu dawnego getta żydowskiego przy ul. Franciszkańskiej, gdzie pod pamiątkową tablicą złożone zostały kwiaty.

O godzinie 10:30 w Muzeum Rzemiosła otwarta została wystawa ze zbiorów Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”.

O godzinie 11.00 w Sali Konferencyjnej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, w budynku dawnego Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda” odbył się wernisaż wystawy „Wszystkie drogi…” ze zbiorów Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie połączony z zakończeniem warsztatów dla młodzieży „Projekt Pamięć”. Wystawa potrwa do końca lutego 2022 roku.

Natomiast o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie on-line „Póki żyję – pamiętam” z ocalałym Aleksandrem Białywłosem „White`m”. Aleksander Białywłos przed wojną mieszkał z rodziną w Krośnie – przy ul. Ordynackiej, w kamienicy, należącej do jego ojca i wuja. To człowiek ze słynnej listy Oscara Schindlera, który ocalał z Holokaustu.

Organizatorami wydarzenia byli:
Prezydent Miasta Krosna, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, II LO Krosno, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Logo województwa Podkarpackiego

Konto Muzeum Podkarpackiego w Krosnie Bank Pekao SA 14 1240 2311 1111 0010 9647 7149

Muzeum Podkarpackie w Krośnie © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Skip to content