Logotyp Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Konserwacja obrazu wotywnego Andrzeja Momota Szebieńskiego

Logo Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i logo PODKARPACKIE przestrzeń otwarta. Grafika. Logotyp Muzeum Podkarpackiego w Krośnie składa się z dwóch graficznych pól i napisu. Na górze żółta wygięta linia w kształcie lampy naftowej z płomieniem. Niżej szare linie układające się w kształt górzystego krajobrazu Podkarpacia. Pod grafiką umieszczony szary napis Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Grafika. Logotyp województwa podkarpackiego. Składa się z trzech graficznych pól i napisu. Zbliżony do trójkątów kształt pól przywodzi na myśl górzysty krajobraz Podkarpacia. Boczne krawędzie pól są łagodnie wygięte w prawo. Pierwsze z lewej biegnie wąskie pole niebieskie zakończone grotem strzały. Równolegle do niego - szersze, turkusowe. To połączenie błękitu i zieleni. Na prawo od turkusowego - najszersze, zielone. Po prawej stronie pól ciemnoszary napis w dwóch liniach: „Podkarpackie. Przestrzeń otwarta”.

Nazwa zadania: 

Konserwacja obrazu wotywnego Andrzeja Momota Szebieńskiego herbu Biberstein tzw. z Wojkówki

Kwota dofinasowania:

50 000,00

Efekty rzeczowe:

W 2025 roku Muzeum Podkarpackie w Krośnie otrzymało dofinansowanie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w wysokości: 50 000,00 zł na realizację zadania: Konserwacja obrazu wotywnego Andrzeja Momota Szebieńskiego herbu Biberstein tzw. z Wojkówki, datowanego na lata 1480-1490, jednego z najcenniejszych obiektów gotyckiego malarstwa tablicowego znajdującego się w zbiorach krośnieńskiego Muzeum.

Obraz został ufundowany przez Andrzeja Momota herbu Biberstein (syna Rafała właściciela pobliskiej Białkówki) zapewne dla kościoła parafialnego w Szebniach lub którejś z okolicznych kaplic. W 1958 roku przekazany został do zbiorów krośnieńskiego Muzeum przez Helenę z Trznadlów Baranową. Obraz przedstawia adorację Matki Boskiej z Dzieciątkiem przez donatora i św. Andrzeja Apostoła.

Zabytek jest unikatowym w skali kraju dziełem sztuki o wybitnych walorach historyczno-artystycznych i naukowych. Jednocześnie jest jednym z nielicznych tego typu obrazów i należy do czołowych dzieł sztuki gotyckiej w Polsce.

Celem zadania jest przeprowadzenie specjalistycznej konserwacji i zabezpieczenie gotyckiego dzieła sztuki będącego odzwierciedleniem historycznym i stylistycznym epoki, o znaczeniu europejskim przed niszczącym działaniem czasu, przedłużeniu jego istnienia oraz wskazaniem najkorzystniejszych warunków przechowywania. Pierwotne walory zabytku zostaną przywrócone i w pełni wyeksponowane.

Obraz wotywny Andrzeja Momota Szebieńskiego herbu Biberstein tzw. z Wojkówki po przeprowadzonej konserwacji prezentowany będzie na wystawie stałej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Przejdź do treści