Logotyp Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Konkurs historyczny 2024-2025

W roku szkolnym 2024/25 odbędzie się XIX edycja organizowanego przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie konkursu historycznego „Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność” dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych w Krośnie i powiecie krośnieńskim. Temat przewodni to: „Krosno i powiat krośnieński w czasie I wojny światowej (1914 – 1918)”. Pytania dotyczyć będą przyczyn wybuchu Wielkiej Wojny, działań zbrojnych prowadzonych w Europie i ich skutków. Oprócz tych zagadnień konkurs obejmie także znajomość przebiegu walk toczonych na obszarze powiatu krośnieńskiego wraz z sytuacją ludności cywilnej w tym czasie. Literaturę obowiązującą na poszczególne etapy dołączono do regulaminu. Konkurs został zgłoszony przez organizatora na listę konkursów kuratoryjnych wpisywanych na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

Eliminacje szkolne zostaną przeprowadzone 27 marca 2025 r. (czwartek). Do finału konkursu, który odbędzie się  w Muzeum Podkarpackim w Krośnie 5 czerwca 2025 r. (czwartek), kwalifikuje się jeden reprezentant danej szkoły.

Prosimy o przekazanie do Muzeum Podkarpackiego (listem lub pocztą elektroniczną na adres: historia@muzeum.krosno.pl) do 7 marca 2025 r. (piątek) informacji o zamiarze przeprowadzenia eliminacji szkolnych i liczbie uczestników konkursu.

Regulamin konkursu historycznego Krosno i powiat krośnieński – pobierz

karta zgłoszenia – pobierz

Regulamin XIX edycji powiatowego konkursu historycznego

„Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność”

rok szkolny 2024/25

1.  Informacje ogólne

  1. Organizatorem powiatowego konkursu historycznego „Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność” jest Muzeum Podkarpackie w Krośnie, 38-400 Krosno, ul. Józefa Piłsudskiego 16.
  2. Niniejszy regulamin określa zasady uczestnictwa w konkursie, rodzaj nagród i sposób ich uzyskania.
  3. Administratorem danych osobowych udostępnianych przez uczestników konkursu jest organizator konkursu.
  4. Dane osobowe uczestnika będą przetwarzane wyłącznie w celu przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursu oraz jego promocji w trakcie i po zakończeniu konkursu.

 
2. Cele konkursu

  1. Popularyzacja wiedzy z zakresu historii Polski, powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna od XIV wieku do czasów najnowszych.
  2. Rozwijanie zainteresowań i wspieranie uzdolnień uczniów.
  3. Promocja uczniów zdolnych, nauczycieli i szkół podstawowych powiatu krośnieńskiego.
  4. Uczniowie biorący udział w konkursie będą mieć możliwość pozyskania wiedzy z historii regionu.
  5. Nauczyciele będą mogli wykorzystać informacje z historii regionalnej w nauczaniu historii.

3. Zakres tematyczny konkursu

  1. Konkurs organizowany przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie jest konkursem historycznym. Dotyczy najważniejszych wydarzeń z historii Polski, miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego, osiągnięć gospodarczych, rozwoju kultury, edukacji i sportu oraz zasług wybitnych postaci związanych z regionem krośnieńskim od XIV wieku aż po czasy współczesne.
  2. W roku szkolnym 2024/25 konkurs obejmował będzie zagadnienia z tematu: Krosno i powiat krośnieński w czasie I wojny światowej (1914–1918).


4. Uczestnicy konkursu

  1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego.


5. Harmonogram i zasady przeprowadzenia konkursu

  1. Konkurs jest dwuetapowy. Składa się z etapu szkolnego i powiatowego (finał).
  2. Etap szkolny przeprowadza Szkolna Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora szkoły.
  3. O przystąpieniu do konkursu i liczbie uczestników szkoły podstawowe poinformują organizatora drogą pocztową lub mailową (historia@muzeum.krosno.pl) do 7 marca 2025 r.
  4. Pytania konkursowe na etap szkolny zostaną dostarczone przez organizatora konkursu do szkół podstawowych, które zgłosiły swój udział w konkursie, przesyłką pocztową i elektroniczną.
  5. Etap szkolny konkursu zostanie przeprowadzony 27 marca 2025 r. od 10.00 do 11.00. Czas pracy ucznia nad zadaniami konkursowymi to 60 minut.
  6. W etapie szkolnym odpowiedzi uczniów zostaną sprawdzone przez Szkolną Komisję Konkursową.
  7. Każda szkoła wyłania jednego reprezentanta do etapu powiatowego. W przypadku równej liczby punktów brana jest pod uwagę kolejność zakończenia pracy przez uczestników konkursu etapu szkolnego.
  8. Protokoły z etapu szkolnego należy przesłać do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie drogą pocztową lub mailową do 7 kwietnia 2025 r.
  9. Etap powiatowy konkursu (finał) odbędzie się 5 czerwca 2025 r. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.


6. Laureaci i finaliści konkursu

  1. Uczestnicy etapu powiatowego, którzy zajęli I, II i III miejsce uzyskują tytuł Laureata Konkursu.
  2. Uczestnicy etapu powiatowego, którzy zajęli IV, V i VI miejsce uzyskują tytuł Finalisty Konkursu.
  3. O kolejności zajętych miejsc decyduje liczba zdobytych punktów. W przypadku równej liczby punktów brana jest pod uwagę liczba punktów uzyskana w etapie szkolnym oraz kolejność zakończenia pracy przez uczestników etapu powiatowego (finału).
  4. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy uczestnictwa.


7. Tematyka edycji konkursu na rok szkolny 2024/25 i wybrana literatura na etap szkolny i powiatowy

  1. Konkurs będzie dotyczył wiedzy i umiejętności uczniów z tematu: „Krosno i powiat krośnieński w czasie I wojny światowej (1914 – 1918)”. Oprócz przebiegu walk i warunków życia ludności powiatu krośnieńskiego uwzględnione zostaną następujące zagadnienia ogólne:

– przyczyny wybuchu I wojny światowej;

– przebieg walk na frontach I wojny światowej;

– rewolucje w Rosji;

– działania zbrojne na ziemiach polskich;

– udział formacji polskich w I wojnie światowej;

– sprawa polska w czasie I wojny światowej;

– skutki I wojny światowej (polityczne, społeczne, gospodarcze);

– zmiany w sztuce wojennej.

  1. Wybrana literatura:


Etap szkolny:

Kłaczkow J., Łaszkiewicz A., Roszak S., Wczoraj i dziś. Podręcznik do historii dla klasy siódmej szkoły podstawowej, wyd. Nowa Era, s. 156–183. Link do publikacji: 

https://flipbook.nowaera.pl/dokumenty/Flipbook/Wczoraj-i-dzis-7/#p=156

Zagórniak M., Ziemia krośnieńska w czasie I wojny światowej, [w:] Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu, T. 1, pod red. J. Garbacika, Kraków 1972, s. 277–296.

Schramm T., Wygrać Polskę 1914–1918, Warszawa 1989, s. 7–34.

Etap powiatowy (finał)

Obejmuje literaturę z etapu szkolnego i ponadto:

Bereś E., Powiatowy Komitet Narodowy w Krośnie w okresie I wojny światowej, „Rocznik Przemyski”, T. 54, Historia, z. 1 (21), 2018, s. 17–42. Link do publikacji:

http://tpnprzem.pro-linuxpl.com/tpn/container/rp—pdf/RP%20Historia%202018.pdf?noc=1549461983

Bereś E., Krosno i jego samorząd w dobie autonomii galicyjskiej, Krosno 2008, s. 415–468.

Schramm T., Wygrać Polskę 1914–1918, Warszawa 1989, s. 35–50.

Skip to content